טלפון עורך דין יהונתן קמיל משרד עורך דין
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו: 050-679-45-49

סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה

תיק פלילי נפתח כאשר מוגשת תלונה או לחילופין כאשר מתעורר חשד על ביצוע עבירה. במקרה זה מתחילים גורמי החוק לאסוף ראיות וכל חומר שיהיה רלוונטי לתיק.

לאחר בחינת כל הראיות שנאספו וכל העדויות שנגבו ישנן שתי אפשרויות: במידה והראיות שנאספו חזקות דיין מעבירים את התיק להגשת כתב אישום. האפשרות השנייה היא סגירת התיק הפלילי. הסיבות העיקריות לסגירת תיק פלילי הן: סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה, סגירת תיק פלילי מחוסר ראיות או סגירתו מחוסר עניין לציבור. הסיבה שבגינה נסגר התיק הפלילי היא חשובה במיוחד (עבור מי שנגדו נפתח התיק) כאשר הסיבה ה"טובה" ביותר היא סגירה מחוסר אשמה. הסיבה הזו מנקה למעשה את מי שנפתח נגדו התיק מכל אשמה והוא נחשב לחף מפשע. הסיבות האחרות נחשבות לפחות "טובות" שכן הן אמנם הביאו לסגירת התיק אך לא מעידות בהכרח על חפות האדם.

המשמעות של סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה
לסיבת סגירת התיק יש, כאמור, השלכות נרחבות ולכן חשוב לתת את הדעת על הסיבה לסגירת תיק פלילי. סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה משמעותה למעשה שאין כל אשמה. הכוונה שנאספו ראיות, הן נבדקו ונחקרו, ולאחר בדיקה מעמיקה נמצא כי אין להן כל אחיזה במציאות וכי הנאשם חף מכל פשע. עילה זו נחשבת לעילה ה"טובה" והמבוקשת ביותר לסגירת תיק פלילי משום שהיא מנקה את האדם באופן מובהק מכל אשמה ומאפשרת לו לשוב לשגרת חייו. תיקים שנסגרו מסיבות אחרות (חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור) אמנם לא יובילו להגשת כתב אישום אך הם לא מנקים לחלוטין את הנאשם ולכן הן פחות טובות עבורו.

בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
כאשר תיק נסגר כתוצאה מחוסר ראיות זה לא מעיד בהכרח על חפותו של האדם אלא על כך שהראיות שנאספו אינן חזקות מספיק להגשת כתב אישום. אז למרות שהתיק הפלילי נסגר ולא תהיה המשך חקירה, החפות לא הוכחה ועלולות להיות לכך השלכות בעתיד. זה עשוי להתבטא בקבלה לעבודה ובקידום, בשמו הטוב של האדם ובתדמיתו. כדי לצמצם את הנזקים העתידיים ניתן להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק הפלילי ולפעול כדי שהוא ייסגר מעילה של חוסר אשמה. מדובר בהליך בירוקרטי משפטי שצריך להיות מנומק ומלווה בראיות והוכחות. עו"ד יהונתן קמיל יסייע לכם בהגשת הבקשה תוך מיצוי כל האפשרויות שיובילו לשינוי עילת הסגירה.

עו"ד להגשת בקשה לשינוי סגירת תיק פלילי לחוסר אשמה
נכון שברגע שהתיק הפלילי נסגר לא יוגש כתב אישום אך, כפי שאמרנו, ההשלכות להיות בעייתיות ביותר במידה ועילת הסגירה אינה חוסר אשמה. הגשת בקשה לשינוי סגירת התיק הפלילי יכולה להיות יעילה במיוחד ולהוביל לשינוי העילה באופן שיטיב עמכם. תוכלו לעשות את זה בעצמכם אך ייעוץ וליווי של עו"ד פלילי יכול להגדיל את סיכויי ההצלחה של הבקשה. חשוב לבחור עו"ד עם ניסיון בבקשות לשינוי עילת הסגירה כדי שיוכל לייצג את  האינטרסים שלכם באופן הטוב ביותר. עו"ד מקצועי ידע בדיוק כיצד לעשות זאת ואלו נימוקים צריך להציג כדי להגדיל את הסיכויים שהבקשה תאושר.
לא נמצאו דפי משנה

צור קשר 24/7

לייעוץ ראשוני, ללא התחייבות - מלאו את הטופס הבא ואנו נדאג ליצור קשר בהקדם. במקרים דחופים ניתן ליצור קשר גם בטלפון: 050-6794549
שם:
טלפון:
מייל:
נושא: