טלפון עורך דין יהונתן קמיל משרד עורך דין
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו: 050-679-45-49

עבירת העסקת שב"חים

איך יודעים האם מי שאנחנו מעסיקים הוא שוהה חוקי או בלתי חוקי? מהם העונשים הצפויים למעסיקים שעוברים על החוק? ומה עושים במקרה שנתפסים? עו"ד יהונתן קמיל עונה על שאלות חשובות אלו.

אין ספק שלמצוא עובדים זה בין המשימות הקשות ביותר בניהול עסק. לא תמיד כל-כך קל למצוא עובדים לטווח ארוך:  כאלו שיסכימו לתנאי השכר, כאלו שיתמודדו בהצלחה עם הדרישות וכאלו שתוכלו לסמוך עליהם שהעבודה מתבצעת בהלכתה. בעקבות הקושי הזה מנהלים רבים מעסיקים (במודע או שלא במודע) שוהים בלתי חוקיים שעונים על כל הדרישות שהוזכרו. אלא שלמרות שמדובר בכוח עבודה טוב ומקצועי, העסקתם הלא חוקית עלולה לסבך אתכם ולהוביל אתכם ואת העסק שלכם לנזקים גדולים במיוחד.

מה העונש הצפוי על העסקת שבחי"ם?
נתחיל בזה שנציין כי העסקה של שוהים בלתי חוקיים במדינת ישראל נחשבת לעבירה פלילית לכל דבר ועניין. גם אם לא ידעתם שהעובדים שלכם הם שבח"ים לא תוכלו לחמוק מעונש במידה ויתפסו אתכם. בשנים האחרונות החלו הרשויות לפעול ביתר שאת כדי למגר את התופעה כאשר האמצעים העומדים לרשותן לשם כך הם חמורים. מנהל שייתפס כשמעסיק שבח"ים צפוי לקנסות כבדים במיוחד, כאלו שיפגעו באופן ישיר בעסק שלו. מעבר לקנסות הכספיים, בית המשפט יכול להטיל על המעסיקים עונש מאסר בפועל שיכול להגיע אפילו עד שנתיים מאסר.

איך מוודאים העסקת עובדים על פי חוק?
כדי להימנע מכל העונשים הללו וכדי שלא להוביל את העסק שלכם אל נזקים בלתי הפיכים עליכם, בתור מעסיקים, "לבדוק בציציות" את העובדים שאתם עומדים להעסיק. הכוונה היא שהאחריות היא לחלוטין עליכם ולכן עליכם לוודא מעל לכל ספק שאלו עובדים בעלי אשרות שהייה על פי חוק. בקשו לראות תעודות, וודאו את אמינותן ועשו כל שביכולתכם כדי להיות בטוחים שאכן מדובר בעובדים חוקיים. בתחום הזה אין מקום לפשרות ואין מקום להנחות. עדיף לעבוד קשה בחיפוש עובדים חוקיים מאשר לחפף ולשלם על כך מחיר כבד אחר כך.

מה עליי לעשות במקרה שנתפסתי על העסקת שבחי"ם?
כפי שציינו העסקת עובדים לא חוקיים נחשבת לעבירה פלילית שעלולה לגרור נזקים גדולים וכן מאסר בפועל. בכל מקרה בו נתקלת באישום מסוג זה יש לפנות במהירות אל עורך-דין פלילי בעל ניסיון בטיפול בתיקים בתחום. הזמן הוא רכיב חשוב בעניין זה וככל שתקדימו להיוועץ כך תוכלו לשפר את סיכוייכם לצמצום הנזקים. משרד עו"ד יהונתן קמיל עומד לרשותכם בענייני העסקת שבח"ים ובעניינים נוספים תוך שמירה על דיסקרטיות ומקצועיות גדולה.
לא נמצאו דפי משנה

צור קשר 24/7

לייעוץ ראשוני, ללא התחייבות - מלאו את הטופס הבא ואנו נדאג ליצור קשר בהקדם. במקרים דחופים ניתן ליצור קשר גם בטלפון: 050-6794549
שם:
טלפון:
מייל:
נושא: