לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו: 050-679-45-49

תפקידיה של הפרקליטות הצבאית

הפרקליטות הצבאית היא לעשה המקבילה של זו האזרחית. מטרת העל שלה היא להשליט סדר ולאכוף את החוק במסגרות הצבאיות.

מדובר ביחידה צבאית (כמו יחידת השלישות למשל) שכל החיילים בה עוסקים במשימה הזו. הפרקליט הצבאי הראשי הוא קצין בדרגת תת אלוף או אלוף והוא זה שמנצח על כל פעילותה של הפרקליטות הצבאית. אז מה היא באמת עושה? ומהם התפקידים העיקריים שלה? עו"ד יהונתן קמיל מסביר. לעו"ד קמיל ניסיון עשיר בתחום הפלילי, כולל ייצוג חיילים ונאשמים בבתי דין צבאיים וייעוץ משפטי לחיילים וקצינים. 

אכיפת הדין הצבאי
התפקיד הראשי והעיקרי של הפרקליטות הצבאית היא לאכוף את הדין הצבאי. הכוונה היא לאכיפה של החוקים שנקבעו ודאגה שכולם יעמדו בהם. הפרקליטות הצבאית יכולה להחליט על העמדה לדין של קצינים בכירים, היא יכולה להוביל לביטול כתבי אישום, ובאופן כללי היא מפקחת על הדין המשמעתי הצבאי. תפקידה הוא לדאוג לשמירה על הסדר ולדאוג שהחוקים הצבאיים והערכים שנקבעו מתקיימים כנדרש.

ייעוץ משפטי לחיילים, מפקדים, וקצינים
תפקיד נוסף שיש לפרקליטות הצבאית הוא במתן ייעוץ משפטי לחיילים בדרגים שונים. בכל מקרה בו מפקד או חייל חשים חסור וודאות לגבי סוגיה משפטית צבאית כזו או אחרת, הפרקליטות יכולה לסייע להם ולייעץ להם. בפרקליטות הצבאית פועלים חיילים וקצינים שבקיאים באופן מוחלט בדיני הצבא ובנושאים משפטיים מסוגים שונים והם יכולים להעניק ייעוץ משפטי לכל מי שזקוק לו.

לימודי דיני צבא
הייעוד הראשי של הפרקליטות הצבאית הוא לסייע לצה"ל להנחיל על ערכי המשפט הצבאי. לימודי דיני צבא הוא חלק מתפקידיה והיא זו שאחראית למעשה על הטמעת החוקים הצבאיים והערכים שנקבעו. היא עושה זאת באמצעות פעילויות הסברה וצעדים נוספים שמאפשרים לה לדאוג שהמפקדים והחיילים יכירו את החוקים הצבאיים והערכים על בוריים. הפרקליטות הצבאית היא גוף חשוב ומהותי בצה"ל ויש לה תפקיד משמעותי ביותר. במידה ונתקלתם בסוגייה משפטית במהלך שירותכם הצבאי, עו"ד יהונתן קמיל כאן לשירותכם. הוא בעל שנים של הכרות עם מערכת המשפט הצבאית וניסיון רב בייצוג חיילים.