לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו: 050-679-45-49

מה המשמעות של עתירה לבג"ץ?

נתחיל בזה שנבהיר שלא כל חוסר שביעות רצון מהחלטה שנקבעה מאפשרת עתירה לבג"ץ!!!

גם אם אתם חשים שמישהו עשה איתכם חוסר צדק משווע זה לא נותן לכם אישור אוטומטי לעתור לבית המשפט הגבוה לצדק, אלא רק במקרים ספציפיים ביותר. מהם? ובכן, בכל פעם שאזרח פרטי ארגון או כל גוף אחר חש שהחלטה שלטונית מסוימת נעשה באופן לא חוקי, הוא יכול לעתור לבג"ץ. כשאנחנו אומרים "החלטה שלטונית" אנחנו מתכוונים לגוף שפועל תחת מעטה השלטון: רשויות ציבוריות, החלטות מנהליות, גופי ציבור, גופים ממשלתיים, חוקי עזר עירוניים וכו´. לאחר בחינת העתירה יקבע בית המשפט הגבוה לצדק האם העתירה אכן מוצדקת ובמקרה כזה הוא ייחייב את הרשות בביטול ההחלטה או המעשה הפוגע. המשמעות של עתירה לבג"ץ היא גדולה במיוחד שכן היא מאפשרת ביקורת על הרשות המבצעת (ממשלה, צבא, משטרה וכו´) ויש לכך חשיבות עצומה במדינה דמוקרטית.

באילו מקרים ניתן לעתור לבג"ץ?
כפי שציינו בכל פעם שמישהו (אזרח, ארגון או גוף) חש שהחלטה או מעשה שלטוני נעשה באופן לא חוקי, הוא יכול לעתור לבג"ץ. זה יכול להיות החלטה שנקבעה או לחילופים העדר החלטה. בין המקרים הפופולריים שבהם עותרים לבג"ץ ניתן למנות : מתן אישור לבנייה לא חוקית לכאורה, מאסר שחוקיותו מוטלת בספק או שחרור ממאסר שלא כחוק, אישור לביצוע פעולות שפוגעות באיכות הסביבה ומקרים נוספים.

איך מגישים עתירה לבג"ץ?
הגוף או האדם שעותר לבג"ץ נקרא "עותר" ואילו הסמכות השלטונית שעליה הוא מלין נקראת "המשיבים". במהלך הבירור הם יידרשו להציג את הטענות שלהם שמוכיחות שהמעשה שלכם עומד במבחן החוק, ואילו העותרים יצטרכו להציג הוכחות שמדובר בפעולות שאינן חוקיות. כדי להגיש עתירה לבג"ץ צריכים להתקיים תנאי סף מסוימים ולכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד עתירה לבג"ץ טרם הגשת הבקשה. יש לנסח את העתירה על טופס עתירה ולהגישו למזכירות בית המשפט העליון. חשוב להגיש את העתירה במספר עותקים כדי להעביר עותק לכל מי שידו נוגעת בדבר. אל העתירה יש לצרף כמה שיותר הוכחות שמטילות ספק בחוקיות ההחלטה.

החשיבות של ייעוץ עו"ד מומחה בעתירות לבג"ץ
עתירה לבג"ץ היא תורה שלמה ולא כל עורך דין מתאים לטובת העניין. מומלץ לבחור עורך דין מומחה לעתירות בג"ץ שיוכל ראשית כל לעמוד על סיכוי הצלחת העתירה ועל כדאיות ההגשה. במידה והוא יהיה סבור שכן הוא ילווה אתכם לאורך הדרך, יסייע לכם בניסוח מסמכים מקצועי ויפעל כדי להגדיל את הסיכויים להצלחה. נכון שתוכלו לעתור לבג"ץ ללא סיוע עורך דין, אך זה ממש לא מומלץ. עו"ד יהונתן קמיל מומחה בעתירות לבג"ץ ויעמוד לצידכם בכל שלבי התהליך. ברשותו ידע נרחב בתחום ושלל טכניקות וכלים משפטיים הדרושים להגשת עתירות משפטיות לבג"ץ.